Acasă Sanatate ARGEȘ: 24 de noi infectări cu Sars-CoV-2. Situația vaccinărilor și a localităților...

ARGEȘ: 24 de noi infectări cu Sars-CoV-2. Situația vaccinărilor și a localităților cu incidență peste 1,5 cazuri la mia de locuitori

312
0

620 de cazuri noi de COVID au fost confirmate în ultimele 24 de ore din 10.743 de teste, fiind cel mai mic număr de infectări zilnice din iulie anul trecut. 68 de decese au fost raportate, iar 962 de persoane sunt internate la ATI.

Până astăzi, 10 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.731 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.015.092 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 620 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20840241,48
2.Arad2342190,93
3.Argeș26895241,06
4.Bacău2584730,58
5.Bihor28775291,17
6.Bistrița-Năsăud1170970,82
7.Botoșani1398890,53
8.Brașov43198141,10
9.Brăila13101100,82
10.Buzău1237370,64
11.Caraș-Severin11155141,32
12.Călărași993050,70
13.Cluj56778261,54
14.Constanța42512380,81
15.Covasna833830,95
16.Dâmbovița22271120,60
17.Dolj26330170,70
18.Galați27272200,86
19.Giurgiu1089370,66
20.Gorj914810,27
21.Harghita812290,85
22.Hunedoara2264160,93
23.Ialomița1066350,66
24.Iași41961120,54
25.Ilfov44675481,46
26.Maramureș2021140,36
27.Mehedinți819030,81
28.Mureș23622291,19
29.Neamț1855780,73
30.Olt14389220,58
31.Prahova34539321,26
32.Satu Mare1287260,42
33.Sălaj1080930,95
34.Sibiu26061341,26
35.Suceava23964100,31
36.Teleorman13524111,02
37.Timiș53822161,16
38.Tulcea827650,69
39.Vaslui1580760,41
40.Vâlcea16186150,78
41.Vrancea1052970,70
42.Mun. București1818371851,59
43.Cazuri noi nealocate pe județe    700*-135
 TOTAL1.066.731620

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ DIN JUDEȚUL ARGEȘ – COVID 19

Instituția Prefectului Argeș informează că, potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, situația epidemiologică din județ se prezintă astfel:


-incidența pe ultimele 14 zile: 1,06 (ieri 1,06);
-persoane internate la ATI: 30 (ieri 33);
-persoane internate în spital: 263 (ieri 254);
-persoane diagnosticate pozitiv: 26.895 (ieri 26.871)
-cazuri nou confirmate, în ultimele 24 de ore: 24 (ieri 57);
-persoane vindecate: 25.370 (ieri 25.343);
-persoane decedate: 860 (ieri 858);

Deces 859: Femeie, 69 ani, comorbidități – HTA esențială, fibrilație atrială, AVC sechelar, diabet zaharat tip 2;
Deces 860: Femeie, 65 ani, comorbidități – diabet zaharat tip 2;

-număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu prima doză: 87.122 (ieri 85.486);
-număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză (rapel): 54.733 (ieri 53.231);
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu prima doză, în ult imele 24 de ore: 1636;
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză, în ultimele 24 de ore: 1502;
-numar teste RT-PCR efectuate în spitalele publice în ultimele 24 de ore: 136 (ieri 47);
-numar teste rapide (antigen) efectuate în spitalele publice în ultimele 24 de ore: 108 (ieri 113);

Localități în care indicele de infectare este mai mare de 1,5 și mai mic de 3 la mia de locuitori:

CIOFRÂNGENI 2.29

LEORDENI 2.06

MUNICIPIUL CURTEA DE ARGEŞ 1.99

SĂLĂTRUCU 1.87

Localități în care indicele de infectare este mai mare de 3 la mia de locuitori:

MORĂREŞTI 5.23

VALEA IAŞULUI 4.38

LEREŞTI 3.87

CEPARI 3.45

Datele despre incidența pe localități, prezentate sub forma unei hărți interactive, sau prin grafice, precum și multe alte informații utile, despre situația epidemiologică și despre măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2, sunt disponibile accesând site-ul: https://www.covidarges.ro/

Foto descriptiv: Spitalul Universitar de Urgență Militar Central

Articolul precedentPreședintele SUA, Joe Biden, prezent la summitul formatului București 9 găzduit de președintele Klaus Iohannis
Articolul următorLegenda Marelui Inchizitor de România