Acasă Sanatate Peste 40 de noi infectări în Argeș. La cât a ajuns incidența...

Peste 40 de noi infectări în Argeș. La cât a ajuns incidența cazurilor COVID-19 în județ

308
0

UPDATE: Instituția Prefectului Argeș informează că, potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, situația epidemiologică din județ se prezintă astfel:

-persoane aflate în carantină instituționalizată: 0;
-persoane ieșite din carantină instituționalizată: 1.512;
-persoane aflate în izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 737, dintre care 250 în carantină la domiciliu și 487 în izolare;
-persoane ieșite din izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 42.410;
-persoane internate în spital: 194 (ieri 173);
-persoane internate la ATI: 34 (ieri 32);
-persoane vindecate: 20.057 (ieri 20.042);
-persoane diagnosticate pozitiv: 21.188 (ieri 21.147);
-cazuri nou confirmate, în ultimele 24 de ore: 41 (ieri 32);
-numar teste antigen efectuate de SAJ Argeș și în spitalele publice: 124 (în ultimele 24 de ore);
-numar teste RT-PCR efectuate în spitalele publice: 250 (in ultimele 24 de ore);
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu prima doză: 21.408 (285 în ultimele 24 de ore);
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză (rapel): 14.610 (0 în ultimele 24 de ore);
-persoane decedate de la începutul pandemiei: 644 (ieri 641).

Datele despre incidența pe localități, prezentate sub forma unei hărți interactive, sau prin grafice, precum și multe alte informații utile, despre situația epidemiologică și despre măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2, sunt disponibile accesând site-ul: https://www.covidarges.ro/

Până astăzi, 1 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 804.090 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

741.471 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15579312,34
2.Arad17381421,80
3.Argeș21188410,78
4.Bacău20414721,26
5.Bihor21400551,17
6.Bistrița-Năsăud8808120,92
7.Botoșani10995311,27
8.Brașov32260852,82
9.Brăila9831140,78
10.Buzău9584130,69
11.Caraș-Severin8361171,02
12.Călărași7643210,68
13.Cluj403673263,15
14.Constanța322081031,55
15.Covasna595270,85
16.Dâmbovița17884631,33
17.Dolj19668791,66
18.Galați20455481,27
19.Giurgiu7884351,19
20.Gorj6912311,71
21.Harghita625270,70
22.Hunedoara15790342,49
23.Ialomița8244140,98
24.Iași33737491,22
25.Ilfov315341482,85
26.Maramureș16983683,12
27.Mehedinți6069130,99
28.Mureș17996310,99
29.Neamț14042441,13
30.Olt11412330,72
31.Prahova27352410,74
32.Satu Mare9870311,90
33.Sălaj8048181,89
34.Sibiu20105481,82
35.Suceava21036301,16
36.Teleorman9899301,17
37.Timiș393702195,07
38.Tulcea6442110,82
39.Vaslui13024250,95
40.Vâlcea11963321,40
41.Vrancea828990,76
42.Mun. București1297214462,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2138*-411 
 TOTAL804.0902.096 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 456 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD17
3ARGEŞ8
4BACĂU9
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI22
8BRĂILA2
9BRAŞOV8
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ14
14CONSTANŢA64
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ45
18GALAŢI12
19GIURGIU3
20GORJ14
21HARGHITA4
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA5
24IAŞI 
25ILFOV15
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI53
29MUREŞ15
30NEAMŢ4
31OLT5
32PRAHOVA7
33SĂLAJ4
34SATU MARE3
35SIBIU9
36SUCEAVA13
37TELEORMAN2
38TIMIŞ25
39TULCEA8
40VÂLCEA10
41VASLUI 
42VRANCEA1
 TOTAL456

Până astăzi, 20.403 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.02.2021 (10:00) – 01.03.2021 (10:00) au fost raportate 53 de decese (29 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

47 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.334. Dintre acestea, 1.022 sunt internate la ATI. 

“Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.029.263 de teste RT-PCR și 305.637 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.616 teste RT-PCR (4.431 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.185 la cerere) și 4.977 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.955 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.014 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.932 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 130 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.146 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 februarie, 6.665 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.373.650 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară”.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.469 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 16.772 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

“Aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20″, precizează Grupul de Comunicare Strategică.

Situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 19 – 25 februarie 2021, au fost raportate  21 765 152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit4.115.509(+77.431)120.580(+3.414)      11.643        (+41)
Franţa    3.605.181(+140.018) 84.306 (+2.492)    261.649           –
Spania3.153.971(+67.685) 67.636 (+2.187)    150.376           – 
Italia2.809.246(+87.367) 95.718 (+2.141) 2.405.199     (+6.847)
Germania2.390.928(+51.941)            67.903 (+2.827) 2.259.548     (+6.578)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 112.348.223 (+3.141.726)2.484.324  (+76.855)64.427.222   (+196.303) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 19-25 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 27 – 28 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.      

Foto descriptiv: Spitalul Orășenesc Mioveni

Articolul precedent„Dăruiește viață” îi răspunde lui Raed Arafat: Dai în mine, dai în fabrici și uzine
Articolul următorMiturile Mărțișorului. Explicațiile expertului în etnografie Filofteia Pally