Acasă Sanatate ARGEȘ: Alte 97 de noi cazuri COVID-19

ARGEȘ: Alte 97 de noi cazuri COVID-19

320
0

SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ DIN JUDEȚUL ARGEȘ – COVID 19
Instituția Prefectului Argeș informează că, potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, situația epidemiologică din județ se prezintă astfel:

-persoane aflate în carantină instituționalizată: 0;
-persoane ieșite din carantină instituționalizată: 1.513;
-persoane aflate în izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 1501, dintre care 582 în carantină la domiciliu și 919 în izolare;
-persoane ieșite din izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 43.861;

-persoane internate în spital: 315 (ieri 290);
-persoane internate la ATI: 39 (ieri 39);

-persoane diagnosticate pozitiv: 22.368 (ieri 22.271)
-cazuri nou confirmate, în ultimele 24 de ore: 97 (ieri 81);

-persoane vindecate: 20.777 (ieri 20.711);
-persoane decedate: 678 (ieri 675);

Deces 676: Bărbat, 83 ani, Comorbidități – insuficiență cardiacă cronică, fibrilație atrială;
Deces 677: Bărbat, 68 ani, Comorbidități – diabet zaharat tip II;
Deces 678: Femeie, 87 ani, Comorbidități –HTA gr. II, ateromatoză carotidiană, stenoză arteropoplitee cu by-pass femuro-popliteu drept;

-numar teste RT-PCR efectuate în spitalele publice: 371 (în ultimele 24 de ore);
-numar teste rapide (antigen) efectuate în spitalele publice: 332 (în ultimele 24 de ore);

-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu prima doză: 775 (în ultimele 24 de ore);
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză (rapel): 148 (în ultimele 24 de ore).

  • număr total de elevi confirmați pozitiv de la începutul semestrului: 171 (ieri 156);
  • cazuri nou confirmate la elevi, în ultimele 24 de ore: 15 (ieri 11);
  • număr total de elevi confirmați pozitiv (aflați în online): 86;
  • număr total de profesori și personal auxiliar confirmați pozitiv de la începutul semestrului: 88 (ieri 79);
  • cazuri nou confirmate la profesori și personal auxiliar, în ultimele 24 de ore: 9 (ieri 4);
  • număr clase/grupe cu activitatea față în față suspendată (în sistem online): 110 (ieri 62);
  • număr clase/grupe cu activitatea față în față suspendată (în sistem online), în ultimele 24 de ore: 57;

Datele despre incidența pe localități, prezentate sub forma unei hărți interactive, sau prin grafice, precum și multe alte informații utile, despre situația epidemiologică și despre măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2, sunt disponibile accesând site-ul: https://www.covidarges.ro/

6.174 de cazuri noi de COVID au fost înregistrate în ultimele 24 de ore din 38.385 de teste. Au fost raportate 90 de decese, iar 1.286 de pacienți sunt internați la ATI.

Buletinul de presă:

Până astăzi, 18 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 881.159 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

794.950 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba170381183,21
2.Arad189361302,60
3.Argeș22368971,45
4.Bacău218021151,44
5.Bihor231971362,34
6.Bistrița-Năsăud9488781,57
7.Botoșani11844681,53
8.Brașov358612844,42
9.Brăila10638831,95
10.Buzău10161391,02
11.Caraș-Severin8913341,38
12.Călărași8183361,47
13.Cluj444362813,97
14.Constanța352882713,36
15.Covasna6390561,42
16.Dâmbovița193191092,32
17.Dolj217001662,17
18.Galați22072981,92
19.Giurgiu8767572,53
20.Gorj7998722,26
21.Harghita6635360,94
22.Hunedoara17777973,46
23.Ialomița8839631,67
24.Iași361783141,97
25.Ilfov351774165,79
26.Maramureș185921062,33
27.Mehedinți6655491,71
28.Mureș190931191,54
29.Neamț153601041,81
30.Olt12175821,32
31.Prahova286361411,34
32.Satu Mare11059822,35
33.Sălaj9018643,05
34.Sibiu21628912,48
35.Suceava22108451,04
36.Teleorman10789751,89
37.Timiș451014475,90
38.Tulcea6840251,28
39.Vaslui13900561,32
40.Vâlcea132131222,55
41.Vrancea8880361,20
42.Mun. București14352810054,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe5579*271 
 TOTAL881.1596.174 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Până astăzi, 21.877 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.03.2021 (10:00) – 18.03.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (42 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.478. Dintre acestea, 1.286 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.417.364 de teste RT-PCR și 474.239 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.564 de teste RT-PCR (17.978 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.586 la cerere) și 10.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.387 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.290 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.832 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 587 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Foto descriptiv: Spitalul Orășenesc Mioveni

Articolul precedentUn alt început
Articolul următorTrafic rutier deviat într-o localitate din Argeș