Acasă Sanatate ARGEȘ: 104 noi infectări. La cât a ajuns incidența COVID-19

ARGEȘ: 104 noi infectări. La cât a ajuns incidența COVID-19

94
0

SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ DIN JUDEȚUL ARGEȘ – COVID 19


Instituția Prefectului Argeș informează că, potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, situația epidemiologică din județ se prezintă astfel:

-persoane aflate în carantină instituționalizată: 0;
-persoane ieșite din carantină instituționalizată: 1.513;
-persoane aflate în izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 1790, dintre care 617 în carantină la domiciliu și 1173 în izolare;
-persoane ieșite din izolare/carantină (anchetă epidemiologică): 44.448;

-persoane internate în spital: 355 (ieri 344);
-persoane internate la ATI: 39 (ieri 38);

-persoane diagnosticate pozitiv: 22.884 (ieri 22.780)
-cazuri nou confirmate, în ultimele 24 de ore: 104 (ieri 71);

-persoane vindecate: 21.025 (ieri 20.968);
-persoane decedate: 686 (ieri 682);

Deces 683: Femeie, 79 ani, Comorbidități – HTA, obezitate morbidă, insuficiență cardiacă cl. III, NYHA, boala Parkinson;
Deces 684: Femeie, 70 ani, Comorbidități – HTA, cardiopatie ischemică cronică;
Deces 685: Bărbat, 74 ani, Comorbidități – ciroză hepatica, tulburare organică de personalitate;
Deces 686: Femeie, 81 ani, Comorbidități – boală cardiac iechemică, HTA, fibrilație atrială, obezitate;

-numar teste RT-PCR efectuate în spitalele publice: 477 (în ultimele 24 de ore);
-numar teste rapide (antigen) efectuate în spitalele publice: 334 (în ultimele 24 de ore);

-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu prima doză: 474 (în ultimele 24 de ore);
-număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză (rapel): 500 (în ultimele 24 de ore);

  • număr total de elevi confirmați pozitiv de la începutul semestrului: 222 (ieri 205);
  • cazuri nou confirmate la elevi în ultimele 24 de ore: 17;
  • număr total de elevi confirmați pozitiv (aflați în online): 103;
  • număr total de profesori și personal auxiliar confirmați pozitiv de la începutul semestrului: 110 (ieri 98);
  • cazuri nou confirmate la profesori și personal auxiliar: 12 (ieri 7);
  • număr clase/grupe cu activitatea față în față suspendată (în sistem online): 147;

Datele despre incidența pe localități, prezentate sub forma unei hărți interactive, sau prin grafice, precum și multe alte informații utile, despre situația epidemiologică și despre măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2, sunt disponibile accesând site-ul: https://www.covidarges.ro/

Buletinul de presă:

Până astăzi, 23 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 907.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

814.182 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.149 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba174811183,41
2.Arad195001092,92
3.Argeș228841041,86
4.Bacău22363991,72
5.Bihor238061182,56
6.Bistrița-Năsăud9754541,88
7.Botoșani12119681,59
8.Brașov369703194,76
9.Brăila10952702,34
10.Buzău10360411,17
11.Caraș-Severin9105391,59
12.Călărași8465621,90
13.Cluj459193975,05
14.Constanța361931893,68
15.Covasna6532261,62
16.Dâmbovița198101062,47
17.Dolj22383242,72
18.Galați226951112,36
19.Giurgiu9138633,13
20.Gorj8245482,43
21.Harghita6767201,06
22.Hunedoara185651284,21
23.Ialomița9036481,96
24.Iași369801542,15
25.Ilfov366503017,47
26.Maramureș18871602,22
27.Mehedinți6868551,88
28.Mureș19512901,78
29.Neamț15731632,06
30.Olt12439371,59
31.Prahova29147511,62
32.Satu Mare11321912,36
33.Sălaj9276583,26
34.Sibiu22240922,99
35.Suceava22404821,06
36.Teleorman11082612,12
37.Timiș466453716,14
38.Tulcea7006311,59
39.Vaslui14175671,41
40.Vâlcea13569622,68
41.Vrancea9042551,26
42.Mun. București1498886956,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe5119*1312
 TOTAL907.0076.149

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Articolul precedentMinistrul Drulă, după blocarea rezilierii contractului pentru A3: “CNAIR nu s-a putut apăra”
Articolul următor“Lunca Argeșului”, parcul avariat de inundațiile la care nimeni nu s-a gândit la accesarea primilor bani europeni, extins în aceleași condiții