Acasă Sanatate Argeș: Trei noi cazuri COVID-19

Argeș: Trei noi cazuri COVID-19

73
0

30 de cazuri noi de COVID din 25.863 de teste și 3 decese au fost raportate în ultimele 24 de ore. Alte 67 de decese din lunile anterioare au fost raportate. Numărul total de decese urcă la 34.168.

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 358. Dintre acestea, 57 sunt internate la ATI.

Buletinul de presă

Până astăzi, 8 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.120 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 30 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,02
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747230,05
4.Bacău2608910,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1188210,02
7.Botoșani1419000,02
8.Brașov4368700,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149110,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762060,05
14.Constanța4295900,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250500,01
17.Dolj2669710,06
18.Galați2766410,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828700,01
22.Hunedoara2287200
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243630,03
25.Ilfov4514010,07
26.Maramureș2041600,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398310,03
29.Neamț1898820,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546640,10
32.Satu Mare1300900,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu26512-1**0,02
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,01
37.Timiș54366-1**0,04
38.Tulcea844000,01
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374560,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe  430*1
 TOTAL1.081.12030

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Sibiu și Timiș a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 15 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI4
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA0
TOTAL15

Până astăzi, 34.168 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.07.2021 (10:00) – 08.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 70 decese (50 bărbați și 20 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Brașov, Botoșani, Cluj, Giurgiu, Hunedoara, Iaşi, Mureș şi Municipiul Bucureşti.

67 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna septembrie 2020, 1 în octombrie 2020, 6 în noiembrie 2020, 10 în decembrie 2020, 9 în ianuarie 2021, 9 în februarie 2021, 18 în martie 2021, 9 în aprilie 2021 și 4 în luna mai 2021, în județul Argeş, Brașov, Giurgiu, Hunedoara, Iaşi, Mureș şi Municipiul Bucureşti.

Dintre cele 70 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 31 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 12 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

67 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 358. Dintre acestea, 57 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.441.733 de teste RT-PCR și 1.548.258 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.251 de teste RT-PCR (6.763 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.488 la cerere) și 13.612 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.963 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 668 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 21.503 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 39 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 212 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 431 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Foto (descriptiv): Spitalul Universitar de Urgență Militar Central

Articolul precedentVali Porcișteanu: „În urma divorțului, încearcă tot felul de tertipuri pentru a mă defăima”. Fosta soție îl acuză că a lovit-o intenționat cu mașina
Articolul următorUPDATE: Un bărbat se zbate între viață și moarte după ce a fost prins într-un utilaj. Polițiștii au deschis dosar penal